NATHAN GRUNSWEIGH
MISTRZOWIE ÉCOLE DE PARIS
VILLA LA FLEUR
Konstancin-Jeziorna
maj – grudzień 2020
Kurator: Maria Muszkowska
Wystawa “Nathan Grunsweigh” w Muzeum Villa la Fleur prezentuje prace jednego z najbardziej charakterystycznych polsko-żydowskich pejzażystów początku XX wieku. Wystawa z okazji 140. rocznicy urodzin malarza ukazuje przekrój jego twórczości; począwszy od powstałych w pierwszych dekadach XX wieku pejzaży, zdradzających wpływ sztuki naiwnej i Paula Cézanne’a aż po ekspresjonistyczne realizacje z ostatnich lat życia, naznaczone piętnem doświadczeń wojennych.
Nathan Grunsweigh (1880–1956) był żydowskim malarzem urodzonym w Krakowie, tworzącym we Francji. Zaraz po urodzeniu chłopca rodzina przeprowadziła się do Borysławia, położonego na terenach powiatu drohobyckiego (ówcześnie pod zaborem austriackim, obecnie są to tereny Ukrainy). Od 1893 roku Grunzweigowie mieszali w Antwerpii, gdzie rodzina utrzymywała się z handlu diamentami. To właśnie tutaj Grunsweigh odbył edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych.
W 1908 roku Grunsweigh wyjechał do Paryża, gdzie podążając śladami Maurice’a Utrillo, portretował malownicze krajobrazy stolicy. W swojej twórczości stronił od wielkomiejskich bulwarów, koncentrując się na wąskich, stromych uliczkach. Przywodzące na myśl pocztówki precyzyjne kompozycje Grunsweigha znalazły uznanie w oczach wielu współczesnych artyście krytyków sztuki i poetów, w tym promującego twórczość malarzy żydowskich pisarza Gustave’a Kahna. Cieszące się dużym uznaniem prace Nathana Grunsweigha z biegiem lat popadły niestety w zapomnienie. Monograficzna wystawa w muzeum Villa La Fleur przywraca artyście należną mu pozycję.
Ekspozycja prezentuje ponad 50 obrazów ze zbiorów Muzeum Villa la Fleur oraz polskich kolekcji prywatnych. Pokaz wzbogacony został o prace Mojżesza Kislinga, Henryka Haydena i Adolfa Federa.